Inne sekcje

Szachiści uczcili Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada – dla uczczenia 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – w Centrum Olimpijskim w Warszawie rozegrany został turniej szachowy pn. Turniej Niepodległości „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej”. Organizatorem zawodów była Fundacja Szachowa im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, reprezentująca środowisko szachistów Polonii Warszawa.

W Turnieju udział wzięło 329 szachistów z 6 krajów. Reprezentowane kraje i federacje: FIDE, Hiszpania, Peru, Polska, Ukraina i USA. Wśród uczestników było 9 arcymistrzów i arcymistrzyń m.in. czołowi polscy szachiści: Marta Bartel, Maria Malicka, Kacper Piorun i Michał Krasenkow. Liczną grupę uczestników Turnieju stanowiły dzieci i młodzież do lat 18 (158 zawodników).

Zwycięzcą Turnieju Niepodległości w roku 2023 został arcymistrz Michał Krasenkow, który uzyskał fantastyczny wynik 8 pkt z 9 partii. Drugi był arcymistrz Kacper Piorun (7,5 pkt.), a trzeci arcymistrz Petro Golubka z Ukrainy (7 pkt.).

Rywalizację wśród pań wygrała mistrzyni Barbara Goraj (6 pkt.), a najlepszym juniorem do lat 18-stu został Flawian Krawczyk z klubu LKSz GCKiP Czarna.

Turniej B wygrała samodzielnie mistrzyni Zuzanna Siekańska z klubu KSz Stilon Gorzów Wielkopolski, która zgromadziła 8 pkt. z 9 partii, wygrywając równocześnie w grupie B rywalizację wśród pań. Wśród seniorów 70+ zwyciężył Piotr Gasik z Warszawy.

W turnieju C wystąpiło 65 dzieci w wieku do lat 12. Miejsca 1-2 z wynikiem 7,5 pkt. z 9 partii podzielili: Nguyen Kajetan Linh z klubu UKS Czternastka Warszawa oraz Momot Glib z UKS Caissa Warszawa.

Najlepszą szachistką w turnieju C była Magdalena Malicka z UKSz Czternastka Warszawa.

Fundusz nagród wyniósł 20 000 PLN, z czego zwycięzca otrzymał 2000 PLN. Oprócz nagród pieniężnych były okolicznościowe naklejki i dyplomy dla najmłodszych uczestników Turnieju.

Patronat honorowy sprawowali: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Radosław Piesiewicz – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wśród gości Turnieju obecni byli m.in.: Agnieszka Brustman – Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego, Dyrektor Agnieszka Myrcha z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele organizatora Turnieju – Fundacji Szachowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – wiceprezes Zarządu Henryk Liszewski oraz członek Zarządu Joanna Dragańska.

Finansowego wsparcia dla organizacji Turnieju udzielili: Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz darczyńcy.

Partnerami Fundacji w organizacji Turnieju byli: Centrum Olimpijskie w Warszawie, Polski Związek Szachowy, Mazowiecki Związek Szachowy oraz firma MediaConsulting.

Turniej transmitowany był on-line na stronie: http://www.poloniachess.pl/turniej_niepodleglosci/turniej_niepodleglosci_2023/ , na której znajdują się szczegółowe wyniki z rozgrywek.