Koszykówka mężczyzn

Juniorzy UKS Gim 92 Ursynów w finale Mistrzostw Polski U19!

Juniorzy Grupy Strategia UKS Gim 92 Ursynów, w którym grają młodzi zawodnicy KKS Polonia Warszawa, pokonali 79:75 MKK Gniezno i awansowali do turnieju finałowego Mistrzostw Polski U19 w koszykówce mężczyzn.

Układ tabeli przed tym meczem, ostatnim w turnieju, ułożył się tak, że ursynowianom do awansu (z drugiego miejsca) wystarczała nawet porażka ośmioma punktami. Natomiast wygrana wyższym stosunkiem punktów dawała awans zespołowi z Gniezna. Stawka meczu była więc wysoka i zawody były bardzo zacięte.

Gnieźnianie zaczęli bardzo agresywnie w obronie i nasi zawodnicy mieli duże trudności ze zdobywaniem punktów, zwłaszcza w pierwszej kwarcie. W drugiej, remisowej, poszło już lepiej, ale Gim 92 przegrywał różnicą 9. punktów (35:44), co dawało awans gościom. W drugiej połowie nasz zespół zaczął odrabiać straty. Po trzeciej kwarcie Gniezno prowadziło już różnicą tylko 4. punktów (60:56). O wszystkim przesądziła ostatnia odsłona gry, którą ursynowianie wygrali zdecydowanie 23:15. Nie zadowolili się samym awansem, ale doprowadzili do zwycięstwa w meczu, które potwierdziło, że to im należało się miejsce w finałach.

W zespole warszawskim mecz pociągnęło dwóch zawodników: Adam Anusewicz, który zdobył aż 30 punktów (w tym 6 “trójek”) i Maksymilian Szefler – 18 punktów, 5 zbiórek w ataku i aż 15 w obronie.

Drugim finalistą z tej grupy został, z kompletem zwycięstw, zespół Asseco Arka Gdynia. W ostatnim meczu gdynianie długo przegrywali z Polonią Bytom, a jednak w końcówce wygrali, choć mieli już i tak pewny awans. – Cieszymy się, że Asseco wygrało wcześniej swój mecz Polonią Bytom, bo inaczej nasze spotkanie byłoby już tylko o pietruszkę. A tak były emocje, adrenalina i całe piękno koszykówki – komentował trener Gimu 92 Marek Łodyga. – My mogliśmy teoretycznie awansować nawet mimo porażki, ale nie można z takim założeniem podchodzić do meczu, bo to się może źle skończyć. Graliśmy o zwycięstwo i to było widać w końcówce. Graliśmy do końca, ofensywnie. Chcieliśmy wygrać ten mecz, dla siebie i dla kibiców, którzy tłumnie nawiedzili halę. W pierwszej połowie nie mogliśmy sobie poradzić z agresywną obroną rywali, podwojeniami, ale w drugiej połowie daliśmy radę. Uprościliśmy grę w ataku, przesunęliśmy środek cięzkości na innych zawodników. No i o to się sprawdziło – dodał.

Marek Łodyga uważa, że ostatni mecz turnieju był najtrudniejszy. – Doszła presja, bo to był decydujący mecz dla jednych, i dla drugich. Porażkę w początkowej fazie turnieju zawsze można nadrobić, tu już nie było takiej możliwości. To był mecz o wszystko – podkreślił. Szkoleniowiec ocenia, że jego zespół nie będzie faworytem turnieju finałowego. – Nie byliśmy faworytami w ćwierćfinale, gdzie mieliśmy też bardzo mocne zespoły z Zielonej Góry i Krakowa, tym bardziej w półfinale nie byliśmy faworytem. Więc i w finale nie będziemy. Zrobimy, co się da – zapewnia szkoleniowiec finalistów MP Juniorów U19

JCK

Sklep Polski MKK Gniezno – Grupa Strategia Gim 92 Warszawa 75:79 (21:14, 23:21, 16:21, 15:23)
Niedziela, 20.02.2022 r., godz. 14:00 (koszykówka mężczyzn, półfinał Mistrzostw Polski Juniorów U19,  Wydział Zarządzania UW)
Statystyki meczu: Mistrzostwa Polski Mężczyzn U19 – Mecz: Sklep Polski MKK Gniezno – Grupa Strategia Gim92 Warszawa – 20.02.2022 14:00 (pzkosz.pl)

Poprzednie mecze:

Asseco Arka Gdynia – Grupa Strategia Gim 92 Warszawa 88:67 (24:12, 20:20, 17:14, 27:21)
Piątek, 18.02.2022 r., godz. 17:00 (koszykówka mężczyzn, półfinał Mistrzostw Polski Juniorów U19,  Wydział Zarządzania UW)

Grupa Strategia Gim 92 Warszawa – BS Polonia Bytom 89:77 (21:12, 29:21, 16:23, 23:21)
Sobota, 19.02.2022 r., godz. 14:00 (koszykówka mężczyzn, półfinał Mistrzostw Polski Juniorów U19,  Wydział Zarządzania UW)
Statystyki meczu: Mistrzostwa Polski Mężczyzn U19 – Mecz: Grupa Strategia Gim92 Warszawa – BS Polonia Bytom – 19.02.2022 14:00 (pzkosz.pl)

W pozostałych meczach  Asseco Arka Gdynia pokonała 98:87 Polonię Bytom i 95:78 MKK Gniezno, a Polonia Bytom wygrała z MKK Gniezno 82:77.