Koszykówka mężczyzn

Koszykarze KKS Polonia awansowali do pierwszej ligi!

Po niezwykle emocjonującym i zaciętym meczu koszykarze KKS Polonia Warszawa pokonali na wyjeździe różnicą czterech punktów (92:88) AZS AWF Katowice, dzięki czemu awansowali do pierwszej ligi. Było to 36. ligowe zwycięstwo Czarnych Koszul z rzędu.

Mecz już od pierwszych minut zapowiadał się na trudny. Gospodarze z impetem zaatakowali polonistów, wykorzystując pod tablicami przewagę wzrostu, a obrona Czarnych Koszul przez długi czas nie potrafiła znaleźć na nich sposobu. Po pierwszych pięciu minutach gry katowiczanie wypracowali sobie przewagę 8. punktów (14:6), która w tych okolicach utrzymywała się przez znaczną część meczu. Naszym zawodnikom nie wychodziły też rzuty za trzy punkty, a sytuację ratowały w tej części gry szybkie, indywidualne akcje Patryka Gospodarka, po których zdobywał punkty. W efekcie w pierwszej kwarcie Polonia straciła aż 30 punktów, co było zdarzeniem dotąd niespotykanym w grze naszego zespołu.

W drugiej kwarcie polonistom udało się nieco opanować napór katowiczan, ale wciąż przegrywali różnicą 7. punktów (48:55). Dopiero na 4 minuty przed końcem trzeciej kwarty koszykarze KKS Polonia zdołali doprowadzić do remisu (61:61), a trzydzieści sekund później po raz pierwszy wyszli na prowadzenie (64:63), czym wzbudzili entuzjazm grupy kibiców z Warszawy. Była to zasługa Michała Wojtyńskiego, który w kluczowym momencie dwa razy celnie rzucił za trzy punkty. W czwartej kwarcie rzuty za trzy punkty zaczęły też “wchodzić” Patrykowi Pełce, Adamowi Linowskiemu i Marcinowi Dutkiewiczowi, ale kluczowe dla zwycięstwa było uporządkowanie przez polonistów szyków obronnych. – Wygraliśmy ten mecz obroną i z tego jestem najbardziej zadowolony, bo na to pracowaliśmy cały sezon, żeby w takim meczu wygrać właśnie obroną. Co prawda w pierwszej połowie nam się to nie udawało, ale w trzeciej kwarcie już zadziałało i z tego jestem szczęśliwy. I dumny z chłopców – komentował trener Andrzej Kierlewicz.

Dzięki temu po końcowej syrenie zespół i kibice Czarnych Koszul mogli świętować historyczny awans do pierwszej ligi, który udało się osiągnąć już w pierwszym sezonie po reaktywacji klubu po pięcioletniej przerwie. – Cieszy zwycięstwo, cieszy awans. Wysłaliśmy do koszykarskiej Polski sygnał, że wracamy, że jesteśmy. Powstała grupa ludzi, która – mogę to śmiało powiedzieć – pójdzie za sobą w ogień. Każdy z nas pokazał, że zasługuje na to, aby dzisiaj świętować – powiedział nam kapitan zespołu Marcin Dutkiewicz.

AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – KKS Polonia Warszawa 88:92 (30:22, 25:26, 14:21, 19:23)
Sobota, 07.05.2022 r., godz. 18:00 (koszykówka mężczyzn, II liga, Katowice)
Statystyki meczu: 2 Liga Mężczyzn – Mecz: AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – KKS Polonia Warszawa – 07.05.2022 18:00 (pzkosz.pl)
Zapis transmisji meczu: (1) AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – KKS Polonia Warszawa – YouTube