Inne sekcje

Sukcesy młodych szachistów Polonii

W poprzednim wydaniu „Polonia Ole!” przedstawiliśmy imponujący dorobek sportowy szachistów Polonii Warszawa na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, w tym głównie arcymistrzów. Dzisiaj przedstawiamy aktualnie najmłodszych szachistów Klubu, którzy w swej karierze mają już znaczące sukcesy.

Filip Klim (na zdjęciu) jest aktualnym mistrzem Polski w grupie chłopców do lat 12. Tytuł zdobył w październiku ub. roku w rozgrywkach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w szachach klasycznych. W finałach OOM nasz Klub reprezentowali ponadto: Jagoda Dzierzgowska, Bartosz Bartodziej, Witold KowalskiDominik Nocek.

Najnowsze sukcesy najmłodszych szachistów są sprzed dwóch tygodni, kiedy to Mazowiecki Związek Szachowy przeprowadził Indywidualne Mistrzostwa Mazowsza Juniorów w grupach do lat 9, do lat 11, do lat 13, do lat 15 i do lat 18. W Mistrzostwach udział wzięło 213 zawodników, w tym 28 z Klubu Szachowego Polonia Warszawa. Mistrzostwa rozegrano w dniach 15-16 maja br. w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport. Kolejny wielki sukces odniósł w nich Filip Klim – aktualny mistrz Polski do lat 12, który wynikiem 6 punktów z 7 partii podzielił 1-2 miejsce w grupie chłopców do lat 18! W tej samej grupie inny nasz 12-latek – Bartosz Bartodziej, z wynikiem 5 punktów z 7 partii podzielił 3-4 miejsce. Miejsce na podium, tj. drugie miejsce, w grupie do lat 13 zajął Witold Kowalski, który zdobył 5,5 punktu z 7 partii, a wśród dziewcząt w tej grupie trzecie miejsce zdobyła Jaśmina Kanduła. Bardzo dobrze spisali się 9-latkowie, którzy zajęli czwarte miejsca w swoich grupach wiekowych: Jerzy Podlasin wśród chłopców i Łucja Jankiewicz wśród dziewcząt.

Obecnie najmłodsi szachiści Polonii przygotowują się do Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w szachach szybkich i klasycznych (WOM odbędzie się w dniach 4-6 czerwca br.). W tym miejscu warto przypomnieć, że w ubiegłorocznych rozgrywkach WOM szachiści Polonii zdobyli 9 medali (medaliści WOM 2020: Jagoda Dzierzgowska, Łucja Jankiewicz, Maja Frankowska, Juliusz Klim, Filip Klim, Adam Nawalaniec, Dominik Nocek, Ignacy Majkowski, Ziemowit Ossoliński).