Inne sekcje

Warsaw Chess Festival 2023

Związana ze środowiskiem szachowym Polonii Warszawa Fundacja im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego była organizatorem wielkiej, dorocznej imprezy w tej dyscyplinie sportu – Warsaw Chess Festival. Festiwal rozegrany został w tym roku w hali sportowej przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w dniach 10-19 lipca br. pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Festiwal składał się z dwóch wydarzeń: II Memoriału Jana Maciei w szachach błyskawicznych i XXI Memoriału Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych. Zgromadził na starcie łącznie 656 zawodników, z czego w Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych zagrało 251 zawodników, a w Memoriale Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych 405 zawodników. Część zawodników wzięła udział w obydwu memoriałach, a część tylko w jednym. Zawodnicy reprezentowali 25 krajów. Było wśród nich 21 arcymistrzyń i arcymistrzów, w tym wybitni arcymistrzowie Polski m.in. Monika i Bartosz Soćkowie, Joanna Dworakowska, Marta i Mateusz Bartel, Oliwia Kiołbasa, Maria Malicka, Kacper Piorun i Jacek Tomczak.

Festiwal organizacyjnie pomyślany był w taki sposób, aby udział w nim mógł wziąć każdy miłośnik szachów, bez względu na wiek i posiadany ranking szachowy. Jest to jeden z otwartych festiwali, w którym amator bez kategorii szachowej mógł rozegrać rankingową partię z arcymistrzem. W zawodach licznie reprezentowane były dzieci i młodzież, przede wszystkim z Warszawy i Mazowsza. W szachach klasycznych udział wzięło 161 zawodników w wieku 7-18 lat, a w szachach błyskawicznych 95 zawodników.

Festiwal transmitowany był on-line na stronie internetowej Festiwalu, na której znajdują się szczegółowe wyniki z rozgrywek (http://www.poloniachess.pl/warsaw_chess_festival/turniej_2023/). Dzięki specjalnym szachownicom elektronicznym widzowie z całego świata mogli na żywo śledzić partie najlepszych zawodników.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. Aleksander Ferens – burmistrz Dzielnicy Śródmieście, Janusz Samel – dyrektor Biura Sportu i Rekreacji oraz Zarząd Fundacji (organizator Festiwalu): Maria Macieja, Henryk Liszewski i Joanna Dragańska. Fot. Tomasz Maniewski.

Zwycięzcy:

W III Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych na podium dla zwycięzców znaleźli się arcymistrzowie: Valery Kazaukoski (10,5 pkt. z 11 partii), Kacper Piorun (10 pkt.) i Grzegorz Nasuta (9pkt.).

W turnieju A pierwsze trzy miejsca z tą samą liczbą 7 punktów zajęli arcymistrzowie: Deep Sengupta z Indii, Valery Kazaukoski z Litwy i Jacek Tomczak.

W turnieju B trzy miejsca z tą samą liczbą 7 punktów zajęli: Zuzanna Arciszewska z klubu MUKS Stoczek Białystok, Kyrylo Nesterenko z Ukrainy i Bartosz Kitewski z UKS Trzydziestka Olsztyn.

W turnieju C trzy pierwsze miejsca zajęli: Bartosz Trzmiel z klubu OTSz Ostrów Wielkopolski (8 pkt. z 9 partii), Franciszek Goździkowski z UKS Caissa Warszawa (7,5 pkt.) i Michał Adamowicz z KSz ZUGZWANG Warszawa (7,5 pkt.).

Wśród pań rywalizację w szachach błyskawicznych wygrała arcymistrzyni Maria Malicka (7,5 pkt. z 11 partii). Druga była arcymistrzyni Oliwia Kiołbasa (7,5 pkt.), a trzecia arcymistrzyni Monika Soćko (7 pkt.). Wszystkie arcymistrzynie to kadra narodowa Polski.

W szachach klasycznych w turnieju A rywalizację wśród pań wygrała mistrzyni międzynarodowa Mariya Zubova z Ukrainy, w turnieju B Zuzanna Arciszewska z klubu MUKS Stoczek Białystok, a w turnieju C Magdalena Malicka z UKS Czternastka Warszawa.

Łącznie w Festiwalu udział wzięło 37 kobiet w szachach błyskawicznych oraz 44 kobiety w szachach klasycznych.

Rywalizację wśród seniorów w szachach błyskawicznych wygrał mistrz międzynarodowy Jan Adamski z KSz Polonia Warszawa, a w szachach klasycznych arcymistrz Eduardas Rozentalis z Litwy. W turnieju B najlepszym seniorem okazał się Marek Uściński z ULKS Niwka Łomazy, a w turnieju C Krzysztof Staszewski (niezrzeszony).

Fundusz nagród wyniósł 60 000 PLN (15 tys. złotych w Memoriale Jana Maciei oraz 45 tys. złotych w Memoriale Mieczysława Najdorfa). Łącznie do wygrania było 91 nagród pieniężnych, dyplomy dla najmłodszych uczestników Festiwalu oraz cenne upominki od firmy Mudita. Finansowego wsparcia dla organizacji Festiwalu udzielili: Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz darczyńcy. Pozostali Partnerzy: LXII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w Warszawie w Warszawie, Polski Związek Szachowy, Mazowiecki Związek Szachowy, MediaConsulting.pl i Spółka Mudita.

Zobacz więcej w tej kategori