Drużyna trenera Jakuba Stęszewskiego, która powstała niespełna dwa lata temu, przeszła przez rozgrywki A-klasy niczym tornado! Poloniści zapewnili sobie awans na pięć kolejek przed końcem rozgrywek! Na 21 dotychczasowych meczów wygrali aż 19! Większość z triumfów kończyła się przewagą kilku bramek. Na szczególne wyróżnienie za mijający sezon zasługują doświadczony stoper Maciej Jastrzębski (najwięcej rozegranych minut w sezonie) oraz filary zespołu – grający trenerzy: stoper Paweł Sałański, król środka pola Adrian Rowicki, lewoskrzydłowy Jan Mater i napastnik Rafał Szewczyk.
Czymże jest ów zespół, zapytacie? Seniorzy MKS Polonia Warszawa to niejako trzeci seniorski zespół przy Konwiktorskiej 6 – po pierwszym zespole Polonii Warszawa S.A. i jego rezerwach. Jest on uzupełnieniem polonijnej piramidy szkolenia – u boku grających trenerów i byłych zawodników akademii, juniorzy U19/U18 i U17 mogą w nim zdobywać swoje pierwsze seniorskie szlify. Debiutanckie „dorosłe” zawody rozgrywali tu m.in. Wiktor Niewiarowski czy Eryk Mikołajewski – dzisiaj podstawowi zawodnicy pierwszego zespołu.
Istnienie drużyny, gdzie spotykają się nieokrzesany juniorski futbol z doświadczeniem byłych zawodników i grających trenerów jest bardzo pożądane i przydatne w strukturze polonijnej akademii. Zebranie paru konkretnych piłkarskich grzmotnięć i kuksańców to dla młodych polonistów rzecz bardzo cenna! Należy wyraźnie zaznaczyć, że w sezonie 2021/2022 ranga szkoleniowa MKS-owego zespołu znacznie wzrośnie. Do tej pory udział juniorów w życiu seniorskiej drużyny oczywiście był zauważalny, jednak nie był on dominujący (w A-klasowych rozgrywkach czas gry juniorów szkolących się w akademii stanowił 18,5 proc. ze wszystkich możliwych do rozegrania minut). Wiele meczów B-klasy czy A-klasy nie stanowiło odpowiedniego miejsca rozwoju dla wyróżniających się siedemnasto- czy osiemnastoletnich zawodników. Zupełnie inaczej sprawa będzie się miała z nową Ligą Okręgową. Wszystkie ligi zarządzane przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej zostaną znacząco odchudzone (w zeszłym sezonie nie było spadków!). Zasady pocovidowych awansów i spadków spowodują więc, iż MKS Polonia Warszawa trafi do ligi, gdzie znajdą się najsilniejsze drużyny z obecnej okręgówki oraz duża liczba aktualnych IV-ligowców. W związku z tym oraz z awansem do Centralnej Ligi Juniorów U18, gdzie za główny cel zostało obrane skompletowanie jak najsilniejszej juniorskiej kadry, zarząd sekcji piłki nożnej postanowił nie zgłaszać drużyn do regionalnych mazowieckich rozgrywek w najstarszych rocznikach. Dzięki temu w piłkarski weekend juniorzy, zamiast przemierzać krańce mazowieckiego województwa w celu, mówiąc bez ogródek, odbębnienia juniorskiej jednostki meczowej gdzieś pośród futbolowych peryferii, będą desygnowani do gry w silnej Lidze Okręgowej. Takie rozwiązanie niesie za sobą dużą wartość szkoleniową zwłaszcza dla samych zawodników stojących na progu seniorskiej kariery.
Przypomnijmy, że w Lidze Okręgowej gra obecnie również drugi zespół III-ligowej Polonii Warszawa S.A. Dzięki fenomenalnej rundzie wiosennej nie grozi mu z niej spadek, także całkiem możliwe, że czekają nas okręgówkowe derby Warszawskiej Ferajny! Wszystko w rękach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, który decyduje o przydziale drużyn do jednej z dwóch grup Ligi Okręgowej.
Biorąc pod uwagę to co powyżej, szczyt młodzieżowej piramidy szkoleniowej przy Konwiktorskiej 6 w sezonie 2021/2022 będzie wyglądał następująco: Polonia II Warszawa (Liga Okręgowa), MKS Polonia Warszawa (Liga Okręgowa), Polonia 2003/2004 (Centralna Liga Juniorów U18), Polonia 2005 (Centralna Liga Juniorów U17).
Kamil Majewski
Fot. Zbigniew Luchciński – MKS Polonia Warszawa